Skip to main content

Maršruts autobraucējiem

Kontakti

"Rudens burvība Preiļu novadā"
Virziens: Preiļi - Galēni (var otrādi)
Kopējais garums: 37-40 km.
Paredzēts autobraucējiem vai riteņbraucējiem.
Maršruts paredzēts vienas dienas ekskursijai (8-9 h), īpaši ģimenēm ar bērniem zelta rudens baudīšanai.

 

"Rudens/pavasara burvība Preiļu novadā"

Preiļu novadu aicinām izbaudīt pavasara vai rudens dabas krāsu radītajās noskaņās! Sekojiet mūsu ieteikumiem vai izvēlieties šos objektus citā secībā.


 1. Leļļu galerija jeb miniatūra karaļvalsts  sajūsmina ne vien bērnus, bet noteikti aizrauj arī pieaugušos visos vecumos. Māksliniece Jeļena Mihailova jeb Vladlena ar rokām darina autorlelles un greznus tērpus. Te ir pils miniatūrā – grezni tornīši, tiltiņi, ūdensdzirnavas – šī mazā karaļvalsts grezno mājas pagalmu.  Pils nav atdarinājums, tā ir autores fantāzijas un roku darba rezultāts, veidots no dabiska laukakmens. Īpaši romantiska noskaņa tiek radīta tumšajās vakara stundās, kad katras pils lodziņā iedegas gaisma. Jums tiek piedāvāta pārģērbšanās kādā no 550 dažādiem karaliskajiem tērpiem un fotografēties uz pils fona. Šo tūrisma objektu gadā apmeklē līdz pat 50 tūkst.viesu, un daudzi te dodas atkārtoti, lai atkal un atkal atklātu ko jaunu. Grupām – obligāta iepriekšēja pieteikšanās. Kontakti: Daugavpils iela 21, Preiļi. Tel. 65321737, 26423837; www.lellukaralvalsts.lv ; www.lenadoll.com

 

2. Preiļu vēstures mantojuma lielākais lepnums ir Preiļu muižas komplekss ar skaisto parku. Tas ir otrs lielākais parks Latvijā (lielāks ir tikai Alūksnē). Līdz mūsdienām saglabājušos romantiskā ainavu dārza veidolu Preiļu parks ir ieguvis 19.gs vidū un vēl šodien tas ir viens no ievērojamākajiem Latvijas lauku parkiem. Parka platība ir 41 ha, no kuriem apmēram 13 ha aizņem parka dīķi un kanāli, te aug 25 sugu koki un krūmi, to vidū vairāki dižkoki. Preiļu muižas apbūve ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Arī katrs elements atsevišķi: pils, kapela, stallis, vārti, vārtsarga namiņš, parks ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi. Par parku varat doties paši vai iepriekš pieteikt ekskursiju (grupām).

 

Ekskursijas pa Preiļiem lielākām vai mazākām grupām:


 • * Preiļu TIC:  Kārsavas iela 4, Preiļi, tel. 29100689, 29116431.

 •  

Ekskursijas laikā (1,5 h) jūs redzēsiet gan Preiļu ievērojamākās vietas, gan izstaigāsiet parku un dzirdēsiet aizraujošas leģendas, latgaliešu dziesmas.


 • * Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs: Raiņa bulvāris 28, Preiļi, tel. 65322731

 •  

Ekskursija pa romantisko Preiļu parku, kurā dažreiz iziet pastaigāties arī Baltā dāma.

3. Polikarpa Čerņavska keramikas māja - muzejs piedāvā ekspozīciju „Mūžs virpas apļots”, kurā var izsekot keramiķa izaugsmei no vienkāršu saimniecības trauku darināšanas līdz izsmalcinātām un sarežģītām dekoratīvās keramikas formām, priecāties par meistara krāsu spēli un rotājošo rakstu daudzveidību.
Keramiķi apmeklētājiem piedāvā:
▪ darbnīcā vērot, kā uz podnieka virpas top vāze,
▪ iespēju pašiem izmēģināt roku podu virpošanā un veidošanā (darbiņu var paņemt līdzi vai saņemt vēlāk pa pastu apdedzinātu), 
▪ skolnieku ekskursijas, komandu spēles par saimniecības trauku tēmu un iepazīšanās ar latgaliskiem nosaukumiem, 
▪ īpaša programma dažādiem pasākumiem (kāzām, jubilejām u.c.),
▪ izstrādājumus iespējams iegādāties, 
▪ veikt pasūtījumu (saņemt var personiski vai ar kurjerpasta starpniecību), 
▪ atraktīvā veidā pavadīt laiku kopā ar ģimeni un draugiem.
Iepriekš jāpiesakās!!! Kontakti: Talsu liela 21, Preiļi, tel. 65322946, 29429630

4. Pašā Preiļu pievārtē, aptuveni 500m aiz pilsētas robežas uz Daugavpils pusi, atrodas vīngliemežu audzētava „Ošu mājas”, kuras saimnieki nodarbojas ar visai netradicionālu, Latgalei neraksturīgu un modernu lauksaimniecisko ražošanu - vīngliemežu audzēšanu. Piedāvājums: Vīngliemežu audzētavas apskate, kas ietver sevī izsmeļošu stāstījumu un redzējumu par vīngliemežu dzīvi, fizioloģiju, apstrādi un pārstrādi, kā arī iespējama degustācija ar vīngliemežu gaļu, kas pagatavota pēc oriģinālām vietējām receptēm, kuru papildina latviski dzērieni - pašu taisīta bērzu sula un piparmētru tēja. Iespēja iegādāties saldētu vīngliemežu gaļu, suvenīrus, bebra dziedzera tinktūru (www.tinkturas.lv ), kas arī ir vietējā Preiļu uzņēmēja ražojums. Obligāta iepriekšēja pieteikšanās. Kontakti: "Ošu mājas", Jaunsaimnieki, Preiļu pagasts, Preiļu novads, tel.: 29443577, 26404977.

 

Ja pusdienās vēlaties ne tikai vīngliemežu, bet arī ko citu, Preiļos ir iespējams pusdienot te:


 • Latgaliskajā tirdzniecības centrā “Ūga” jeb “Oga” – kafejnīca “Express cafe” un picērija “Express pizza” – abām kopīga ēdamzāle. Adrese: Rīgas iela 4d, Preiļi, tel. 65320098 (kafejnīcai), 65322022 (picērijai).
 • Kafejnīca – restorāns “Levaž” - Kooperatīva iela 1c, Preiļi, tel. 26432050.
 • Bistro “Preilene” - Rēzeknes iela 15, Preiļi, tel. 26437439.
 • Restorāns (Preiļu KS) - Kooperatīva iela 1a, Preiļi, tel. 65323588, 29638179.
 • Kafejnīca “4 YOU” - Raiņa bulvāris 13, Preiļi, (Poliklīnikas ēkas 1.stāvā), tel. 27112748.
 • Kebabs “Hasans”- Rīgas iela 4d, Preiļi, tel. 27606408.

 •  

5. Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs piedāvā:

 • Pamatekspozīcija „Preiļi gadsimtu spoguļos”. Ekspozīciju papildina spēle „Muzeja priekšmetu labirints” .Vecāko klašu skolēniem tiek piedāvāta izglītojošā programma „Vēstures avoti”.
 • Pamatekspozīcija „Mūžs virpas apļots”. To papildina izglītojoša spēle „Svilpodams dejo māls”.
 • Raiņa un Aspazijas jubilejas gada ietvaros apskatāma sezonas izstāde „Aicina Mārga – Jasmuižas T[eklīte] jeb Kārdināšana ar pūru”. Izstādes ietvaros spēle „Ziedu vainags Aspazijai un Rainim”, spēle „Lellīte Teklīte”. Interesenti var iejusties Aspazijas un Spīdolas tēlos, kā arī nofotografēties ar muzeja Raini. Izstāde atvērta līdz 30. oktobrim. A.Paulāna ielā 4.
 • Izstāde „Jāzeps Baško – gaisa fūrmanis”. To  papildina datortests „Ko tu zini par Jāzepu Baško un Latvijas aviāciju”, ir iespēja  origami tehnikā izgatavot lidmodeli un izspēlēt gaisa kaujas, izgatavot lidmašīnas „Iļja Muromec” modeli no papīra. Apmeklētāji var iegūt vai nostiprināt zināšanas par I pasaules karu, pareizi sagrupējot attēlu lapas.
 • Izstādi „Sprogaina vilna jāizstiepj taisna”, kurā iespējams iepazīties ar vilnas apstrādi, darba rīkiem un izstrādājumiem un pat mēģināt nocirpt kādu vilnas sprogu.
 • Īpašais piedāvājums 1.klasēm - pirmā tikšanās muzejā, Parka ielā 4, atraktīva spēle „Superīgā sēņošana Skulptūru dārzā”, kā arī kopbilde pie lielās sēnes.
 • Izzinošā ekskursija „Mazais Preilis ceļo” 1.-4.kl. Muzeja gida pavadībā pastaigāsim pa Preiļu pilsētas parku un uzzināsim mūsu pilsētas vēsturi. Iepazīsimies ar grāfiem Borhiem, klausīsimies leģendas un nostāstus, kā arī uzzināsim kādus noslēpumus glabā mūsu pilsētas parks;
 • Ekskursija „Preilis ceļo”. Muzeja gida pavadībā pastaigāsim pa Preiļu pilsētu, uzzināsim Preiļu pilsētas vēsturi, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā apskatīsim senas Preiļu fotogrāfijas un minēsim mīklas. Iepazīsimies ar grāfiem Borhiem un viņu atstāto mantojumu Preiļu parkā, klausīsimies leģendas un nostāstus.
 • 2015.g. oktobrī Preiļu kultūras nama izstāžu zālē apskatāma pirmā Jāzepa Pīgožņa vārdā nosauktā plenēra mākslinieku darbu izstāde. Kontakti: Raiņa bulvāris 28, Preiļi, tel. 65322731. Tālāk ceļš ved uz 7 km attālajiem Riebiņiem, kurā zelta rudeni varat baudīt Riebiņu muižas parkā un tam blakus esošajā zirgu audzētavā “Trīs vītolu staļļi”.

 •  

6. Riebiņu muižas un parka vēsture iesniedzas 16. gadsimtā. Riebiņu muiža, pašreiz privāts īpašums, ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Muižai apkārt izveidots ainavisks parks, kas īpaši rudenī priecēs apmeklētājus. Parkā iespējama piknika vieta.

7. Zirgu audzētava “Auļi” piedāvā izjādes, vizināšanos ratos, fotografēšanos ar zirgiem, izjādes un izbraucienus pasākumos, reitterapiju (ārstnieciskā vingrošana). Te ganāmpulku veido selekcionētie zirgi. Iepriekš jāpiesakās! Kontakti: Skolas iela 18, Riebiņi, tel. 29112796.

20 km aiz Riebiņiem atrodas Galēni – ciemats, kurš Jums noteikti jāredz rudenī. Te ir gan skaists, vietējo iedzīvotāju kopts parks, Vidsmuižas katoļu baznīca un Roberta Mūka muzejs.

8. Galēnu muiža un parks. Muižas kungu māja, iespējams, celta jau 18.gs. un vēlāk vairākkārtīgi pārbūvēta. Pašreizējais mezonīns un jumta logi izbūvēti 19. gs. 2. pusē. Vecākā un tipoloģiski interesantākā ir mūra klēts ar stūra kontraforsiem un mansarda jumtu, kas celta 18. gs. 2. pusē. Vēlāk modernizēts, ierīkoti zivju dīķi, augļu dārzs. Parkā droši varat uzrīkot nelielu pikniku.

9. Vidsmuižas katoļu baznīca ir divtorņu laukakmeņu baznīca, kas celta 1910.gadā. Pilnīgi pabeigta 1912.gadā un iesvētīta 1914.gadā. Baznīca ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Kontakti: Bērzu iela 2, Galēni, Preiļu novads, tel. 65329064.

10. Filozofa Roberta Mūka muzejs Galēnos. Muzeja darbības misija ir, popularizējot spilgtas un savdabīgas personības Roberta Mūka garīgo mantojumu, padarīt daudzveidīgāku, interesantāku un saprotamāku Latvijas iedzīvotāju ikdienu. Kontakti: Skolas iela 11c, Galēni, Preiļu novads, tel. 25925621.

Ja ir doma uzkavēties Preiļu novadā ilgāk, informāciju par naktsmītnēm un citu noderīgu informāciju atradīsiet www.visitpreili.lv.

Preiļu TIC atrodas Preiļos, Kārsavas ielā 4, tel. 29100689, 29116431, tic@preili.lv .

Interaktīvā karte tūristiem