Pārlekt uz galveno saturu

Dzejnieka un filozofa Roberta Mūka muzejs

Kontakti

Adrese: Skolas iela 11c, Galēni, Preiļu nov., LV-5311
Tel.: +371 29167087 (Galēnu pagasta pārvalde)

E-pasts: rmmg@inbox.lv

Lat: 56.4752274, Lon: 26.8435269

Galēnos, Preiļu novadā, ierīkots muzejs filozofam, dzejniekam un reliģiju vēsturniekam Robertam Mūkam (Avenam); ierīkota Filozofijas pastaigu taka.

Šis ir filozofam, reliģiju pētniekam un dzejniekam Robertam Mūkam (Avenam) veltīts muzejs. Lieliska iespēja iepazīties ar aizraujošu trimdas latvieša dzīvesstāstu, darbiem un dzīves filozofiju.

 

Par savu dzīvi filozofs ir teicis : ”Visu mūžu esmu gājis pie Dieva. Bez Dieva nevar iztikt – tāpat kā bez dienišķās maizes. Var jau badoties un no bada nomirt… Bet bez Dieva mēs mirstam garīgi. Paliek pāri tikai miesas grausts, kam nav vietas ne debesīs, ne peklē. Mēs klejojam pa zemes virsu kā automāti, kā apmāti. Tā ir garīga nāve.”

 

Roberta Mūka muzejs izveidots 2013. gadā, bet pirmo reizi akreditēts 2014. gada pavasarī. Muzeja īpatnība ir tāda, ka tā krājums sastāv no bagātīgā atraitnes Elzas Avens dāvinājuma, ko pēc filozofa aiziešanas viņsaulē 2006. gadā viņa novēlēja Galēnu pamatskolai ar domu, ka Galēnos, filozofa un dzejnieka dzimtajā vietā, tiks ierīkots muzejs.

Ekspozīcija veidota cenšoties to pietuvināt tam, kā izskatījās filozofa pēdējā dzīvesvietā Rīgā, līdz ar to, apmeklējot muzeju, var sajust īpašu auru un muzejā jūtama paša filozofa klātbūtne.

Muzejā var iepazīties ar:

• R. Mūka personīgo bibliotēku;
• filozofa izdotajiem darbiem un rokrakstu kolekciju;
• pīpju, fotogrāfiju, piemiņas lietu u.c. kolekcijām;
• filozofam piešķirtajiem apbalvojumiem;
• trimdas latviešu literātu un mākslinieku kopai "Elles ķēķis", kuras dalībnieks bija arī R. Mūks, veltīto izstādi;
• dažādu mākslinieku/amatnieku darbu izstādi (katru mēnesi jauna izstāde).

Esot Galēnos, ir iespēja apskatīt arī:

• filozofa dzimto māju, kur R. Mūks aizvadījis savas dzīves pirmos gadus;
• R. Mūka kapu ar tēlnieces Māras Kalniņas veidoto kapakmeni
, kur akmenī izcirstais telpiskais krusts simbolizē dižā domātāja šķelto dzīvi: dzimtenē – trimdā, ieguvumos – zaudējumos, ticībā – bezcerībā. ;
• Filozofijas taku Galēnu parkā - takā izvietotas skulptūras - R. Mūka dzejas simboli (pirms tam noteikti palūdz muzeja darbiniekam bezmaksas ceļvedi).

 

Ielūkoties Roberta Mūka pasaulē varat, apmeklējot muzeju  darbdienās no 9.00 līdz 17. 00. Ja tomēr plānojat apmeklēt muzeju brīvdienās vai  ārpus muzeja darba laika, iepriekš dodiet ziņu! Kontakti: e- pasts rmmg@inbox.lv; tālrunis: +371 29167087 (Galēnu pagasta pārvalde)

 

https://www.youtube.com/watch?v=

Interaktīvā karte tūristiem