Pārlekt uz galveno saturu

R.Mūka muzejs

Kontakti

Galēnos, Riebiņu novadā.
Skolas iela 11c, Galēni, Riebiņu novads
rmmg@inbox.lv
Tel.: +371 28362473

Lat: 56.4752274, Lon: 26.8435269

Galēnos, Riebiņu novadā, ierīkots muzejs filozofam, dzejniekam un reliģiju vēsturniekam Robertam Mūkam (Avenam); ierīkota Filozofijas pastaigu taka.

Kopš 2000. gada līdz pat aiziešanai mūžībā 2006. gadā Galēnu pagasts un skola uzturēja draudzīgas attiecības ar šeit dzimušo (1923) un ilgus gadus trimdā dzīvojošo dzejnieku un reliģiju vēsturnieku Robertu Mūku (Avenu). Pēc viņa aiziešanas viņsaulē tika saņemts bagātīgs atraitnes Elzas Avenas dāvinājums ar novēlējumu ierīkot Galēnos muzeju filozofam un dzejniekam. Dāvinājumu veido Roberta Mūka piemiņas lietas, izdotie darbi, rokraksti, daļa bibliotēkas, mēbeles, darba kabineta iekārta, rakstāmmašīnas, pīpju un kaklasaišu kolekcijas, apbalvojumi, mākslas priekšmeti, fotogrāfijas, vēstules, apģērbi u. c. Vēlāk, jau pēc aizceļošanas uz ASV, atraitne Elza Avens papildināja dāvinājumu, atsūtot Roberta Mūka dokumentus: pases, Laulības un Miršanas apliecības, Rakstnieku Savienības biedra karti u.c., fotogrāfijas, vēstules, piemiņas lietas. Sākotnēji dāvinājums tika izvietots Galēnu kultūras nama mazajā zālē, bet 2007. gada jūnijā Skolas ielā 11c tika atklāta Roberta Mūka Piemiņas istaba.
Uz šīs piemiņas istabas bāzes ar Riebiņu novada domes lēmumu 2013. gada 18. aprīlī tika izveidota pašvaldības iestāde - Roberta Mūka muzejs Galēnos (RMMG). 2014. gada 8. maijā tika izsniegta Latvijas Republikas Kultūras ministrijas muzeja akreditācijas apliecība Nr. 120 kā apliecinājuma valsts atzīta muzeja darbībai no 2014. gada 8. maija līdz 2019. gada 7. maijam.
Muzeja darbības misija ir, popularizējot spilgtas un savdabīgas personības Roberta Mūka garīgo mantojumu, padarīt daudzveidīgāku, interesantāku un saprotamāku Latvijas iedzīvotāju ikdienu.
Ekspozīcijas iekārtojums pietuvināts tam, kā bija Roberta Mūka dzīves laikā. Katram iespēja apskatīt, kā strādāja un dzīvoja izcilais filosofs, sajust viņa klātbūtni un novērtēt devumu.
Darba kabinetā atrodas rakstāmgalds, uz tā grāmatas, kuras Roberta Mūks lasīja un no kurām smēlās iedvesmu saviem darbiem, kur meklēja apstiprinājumu saviem uzskatiem, atbildes uz jautājumiem. Līdzās grāmatām piezīmju klades, rokraksti, rakstāmrīki, brilles, arī pīpēšanas komplekts: tabakas trauks, kurš vēl glabā Roberta Mūka iecienītās tabakas aromātu, pīpes, pelnu trauks, divas pūcītes – stikla un keramikas -, kā arī tēva un mātes fotogrāfija.
Grāmatu plauktos izvietota Roberta Mūka bibliotēka. Pirmkārt, šeit atrodami visi viņa sarakstītie darbi: 30 grāmatas un neskaitāmas publikācijas latviešu un angļu valodā. Otrkārt, grāmatas ar autogrāfiem. Robertu Mūku ir mīlējuši
[M1] latviešu rakstnieki, dzejnieki, literatūrzinātnieki, filozofi. Viņi dāvinājuši savus darbus ar veltījumiem. Te atrodami gan trimdā, gan Latvijā dzīvojošu autoru darbi. Papētiet šos ierakstus, un jūs radīsiet jaunas atklāsmes par latviešu literātiem!
Treškārt, te ir latviešu un ārzemju daiļliteratūra, filozofiskie darbi, vārdnīcas un uzziņu literatūra, nozaru literatūra, folkloras un reliģiskie izdevumi.
Plauktos atrodas Roberta Mūka manuskripti rokrakstos un mašīnrakstā, ļoti bagātīgs foto materiāls, kas atspoguļo viņa dzīvi no bērnības līdz pat aiziešanai viņsaulē. Te redzam dzejnieku un filozofu ģimenē, kopā ar skolas biedriem, draugiem, radiem, rakstniekiem, domubiedriem. Fotogrāfijas atklāj svarīgākos Roberta Mūka dzīves notikumus, tās stāsta arī par viņa piemiņas saglabāšanu.
Šeit iespējams iepazīties gan ar tām vēstulēm, kuras rakstījis Mūks, gan ar tām, kuras viņš saņēmis. Vairāki rakstnieki un dzejnieki dāvinājuši Robertam Mūkam veltījuma dzejoļus. Filozofs krājis arī laikrakstu izgriezumus, te atrodamas viņa publikācijas, kā arī intervijas, recenzijas un raksti par viņu.
Un, protams, nevar nepieminēt mākslinieka Fridriha Milta zīmējumu „Mūks „Elles ķēķī””. Uz konfekšu kārbas vāka ar lodīšu pildspalvu uzburta bohēmiskā vide un atklāts Mūka meklētāja gars. Šis zīmējums allaž karājies uz naglas filozofa darba kabinetā līdzās diplomiem.
Muzejā ir izstādīta pīpju un kaklasaišu kolekcija, skapī izvietoti viņa apbalvojumi (Triju Zvaigžņu ordenis, „Labā zvaigzne”, stiklā iestrādāta medaļa, svečturis), arī citas piemiņas lietas: daži dokumenti, piezīmju klades, adrešu grāmatiņa, rakstāmmašīnas u.c. Šeit apskatāma Latvijas Republikas pase, kas 1947. gadā izdota Robertam Avenam (Mūkam) Latvijas sūtniecībā Londonā. Pie sienām ierāmēti diplomi un mākslas darbi.

Atpūtas telpā apskatāmas trīs izkārtnes „Latvijā”, „Trimdā”, „Atkal Latvijā”, kas atklāj Roberta Mūka dzīves stāstu un uzskatus. Ikkatrs var izsekot viņa dzīves līkločiem no Aglonas katoļu ģimnāzijas uz Rīgas 1. klasisko ģimnāziju, no studijām garīgajā seminārā uz žurnālistiku, no trimdas Eiropā uz Ameriku, no bibliotekāra līdz filozofijas zinātņu doktoram, profesoram, dzejniekam, līdz mājupceļam un pēdējiem dzīves gadiem Rīgā.
Šeit atrodas arī Roberta Mūka dīvāns, atpūtas krēsli, divi galdiņi, naktslampa, pie sienām ierāmēti mākslas darbi, sienu dekori un Latgales keramika. Viss liecina par latvietības kopšanu un apliecināšanu – latvju raksti sienas dekoros, spilventiņā, sedziņā, prievītē un keramikas šķīvī, krāsu saskaņa – viss norāda, šeit dzīvo cilvēki ar dziļu piederību savai tautai.

Izstāde “Elles ķēķis”. 20. gs. 50. gados Ņujorkā, ASV ostas rajonā  Hell’s Kitchen  (Elles ķēķis) izveidojās  jaunu latviešu trimdas mākslinieku  grupa. Starp viņiem bija  dzejnieki, rakstnieki, gleznotāji un mūziķi, kurus spēcīgi ietekmēja amerikāņu kultūra un mākslas virzieni, tostarp  abstrakcionisms, ekspresionisms, Ņujorkas eksperimentālais  teātris un dzeja. Tas atspoguļojās viņu daiļradē un eksperimentos, kā rezultātā viņi izveidoja savu īpašu stilu, kas piešķīra jaunas dimensijas latviešu kultūras laukam.

Roberta Mūka muzejā ir izveidota izstāde, kurā var iepazīt nelielu daļu no ķēķiniekiem.  Tā kā arī Roberts Mūks bija viens no šīs radošo cilvēku apvienības, ir tikai pašsaprotami, ka muzejā apskatāmi priekšmeti, kuri saistīti ar ķēķi – jau iepriekšminētais Fridriha Milta zīmējums “Mūks ”Elles ķēķī””, Gunara Saliņa grāmatas ar ierakstītiem veltījumiem, Jāņa Krēsliņa rakstītās recenzijas R.  Mūka grāmatām utt.

Izstāžu telpā ik mēnesi skatāmas dažādas izstādes: ievērojamu mākslinieku mākslas darbi, keramika, arī rokdarbi, tematiskās u.c.

Muzeja apmeklētāji var apskatīt māju, kurā 1923. gada 14. janvārī piedzimis Roberts Mūks un pavadījis savas dzīves pirmos trīs gadus, un pie mājas augošo dzejnieka stādīto tūju, kā arī Galēnu kapsētu, kur viņa atdusas vietā katru uzrunā tēlnieces Māras Kalniņas veidotais kapa piemineklis, akmenī izcirstais telpiskais krusts simbolizē dižā domātāja šķelto dzīvi: dzimtenē – trimdā, ieguvumos – zaudējumos, ticībā – bezcerībā.  Iesakām apmeklēt arī Galēnu parku, tajā izveidota Roberta Mūka Filozofijas taka. Takā izvietotas dzejnieka un filozofa darbos sakņotas koka skulptūras – simboliski tēli, kas labāk ļauj izprast domātāja netradicionālo skatījumu uz lietām un padara interesantāku, daudzveidīgāku, saprotamāku mūsu ikdienu. 

Par savu dzīvi filozofs ir teicis : ”Visu mūžu esmu gājis pie Dieva. Bez Dieva nevar iztikt – tāpat kā bez dienišķās maizes. Var jau badoties un no bada nomirt… Bet bez Dieva mēs mirstam garīgi. Paliek pāri tikai miesas grausts, kam nav vietas ne debesīs, ne peklē. Mēs klejojam pa zemes virsu kā automāti, kā apmāti. Tā ir garīga nāve.”

Ielūkoties Roberta Mūka pasaulē varat, apmeklējot muzeju  darbdienās no 9.00 līdz 17. 00. Ja tomēr plānojat apmeklēt muzeju brīvdienās vai  ārpus muzeja darba laika, iepriekš dodiet ziņu! Kontakti: e- pasts rmmg@inbox.lv; tālrunis: 28362473 vai 28447191

Interaktīvā karte tūristiem