Pārlekt uz galveno saturu

R.Mūka muzejs

Kontakti

Galēnos, Riebiņu novadā.
Skolas iela 11c, Galēni, Riebiņu novads
bindukamarta@inbox.lv; rmmg@inbox.lv
Tel.: +371 26822989, 28362472

Lat: 56.4752274, Lon: 26.8435269

Galēnos, Riebiņu novadā. Muzeja darbības misija ir, popularizējot spilgtas un savdabīgas personības Roberta Mūka garīgo mantojumu, padarīt daudzveidīgāku, interesantāku un saprotamāku Latvijas iedzīvotāju ikdienu.

Kopš 2000. gada līdz pat aiziešanai mūžībā 2006. gadā Galēnu pagasts un skola uzturēja draudzīgas attiecības ar šeit dzimušo (1923) un ilgus gadus trimdā dzīvojošo dzejnieku un reliģiju vēsturnieku Robertu Mūku (Avenu). Pēc viņa aiziešanas viņsaulē tika saņemts bagātīgs atraitnes Elzas Avenas dāvinājums ar novēlējumu ierīkot Galēnos muzeju filosofam un dzejniekam. Dāvinājumu veido Roberta Mūka piemiņas lietas, izdotie darbi, rokraksti, daļa bibliotēkas, mēbeles, darba kabineta iekārta, rakstāmmašīnas, pīpju un kaklasaišu kolekcijas, apbalvojumi, mākslas priekšmeti, fotogrāfijas, vēstules, apģērbi u. c. Vēlāk, jau pēc aizceļošanas uz ASV, atraitne Elza Avens papildināja dāvinājumu, atsūtot Roberta Mūka Mūka dokumentus: pases, Laulības un Miršanas apliecības, Rakstnieku Savienības biedra karti u.c., fotogrāfijas, vēstules, piemiņas lietas. Sākotnēji dāvinājums tika izvietots Galēnu kultūras nama mazajā zālē, bet 2007. gada jūnijā Skolas ielā 11c tika atklāta Roberta Mūka Piemiņas istaba.
Roberts Mūks ir apbedīts Galēnu kapsētā, galēnieši ir uzņēmušies atbildību par šīs piemiņas vietas sakopšanu un labiekārtošanu, tāpēc tika organizēta biedrība “Galēnu Kultūrvēstures biedrība”, kas vāca ziedojumus R.Mūka kapa pieminekļa izgatavošanai. Tā izgatavošanu un uzstādīšanu finansiāli atbalstīja arī PBLA un Riebiņu novada dome. Tagad Galēnu kapsētā ikviens var aplūkot tēlnieces Māras Kalniņas veidoto reliģiju vēsturnieka un dzejnieka kapa pieminekli. Tas tika atklāts 2008. gada 18. jūnijā. Ar Galēnu Kultūrvēstures biedrības biedru kopīgām rūpēm tika apzaļumota un labiekārtota viņa kapa vieta. Brūnajā laukakmenī šķeltais krusts simbolizē dižā domātāja šķelto dzvi: dzimtene – trimda, mīlestība – maids, patiesības meklējumi – maldi, laime – nelaime, veiksme – neveiksme, dzīvība – nāve.
Galēnos ir arī māja, kurā dzimis Roberts Mūks. Pie šīs mājas 2001. gada aprīlī tika piestiprināta un atklāta piemiņas plāksne, kas norāda, ka šeit 1923. gada 14. janvārī dzimis dzejnieks un filosofs Roberts Mūks (Avens). Plāksnes izgatavošanu un uzstādīšanu finansēja PBLA. Ieceri realizēja Galēnu pamatskolas 7. klase projektu nedēļas laikā.Tā kā Galēnos ir Roberta Mūka dzimtā māja, kapa vieta, Piemiņas istaba ar ļoti bagātīgu muzeja priekšmetu krājumu, uz šīs piemiņas istabas bāzes ar Riebiņu novada domes lēmumu 2013. gada 18. aprīlī tika izveidota pašvaldības iestāde - Roberta Mūka muzejs Galēnos (RMMG). 2014. gada 8. maijā tika izsniegta Latvijas Republikas Kultūras ministrijas muzeja akreditācijas apliecība Nr. 120 kā apliecinājuma valsts atzīta muzeja darbībai no 2014. gada 8. maija līdz 2019. gada 7. maijam.
Muzeja darbības misija ir, popularizējot spilgtas un savdabīgas personības Roberta Mūka garīgo mantojumu, padarīt daudzveidīgāku, interesantāku un saprotamāku Latvijas iedzīvotāju ikdienu.
Eksozīcijas iekārtojums pietuvināts tam, kā bija Roberta Mūka dzīves laikā. Katram iespēja apskatīt, kā strādāja un dzīvoja izcilais filosofs, sajust viņa klātbūtni un novērtēt devumu.
Te atrodas rakstāmgalds, uz tā grāmatas, kuras Roberta Mūks lasīja un no kurām smēlās iedvesmu saviem darbiem, kur meklēja apstiprinājumu saviem uzskatiem, atbildes uz saviem jautājumiem. Līdzās grāmatām piezīmju klades, rokraksti, rakstāmrīki, brilles, arī pīpēšanas komplekts: tabakas trauks, pīpes, pelnutrauks, kā arī divas pūcītes – stikla un keramikas. Tās vienmēr atradušās uz ši galda.
Grāmatu plauktos izvietota Roberta Mūka bibliotēka. Pirmkārt, šeit atrodami visi viņa sarakstītie darbi: grāmatas un publikācijas latviešu un angļu valodā. Otrkārt, grāmatas ar autogrāfiem. Robertu Mūku ir mīlējuši latviešu rakstnieki, dzejnieki, literatūrzinātnieki, fillosofi. Viņi dāvinājuši savus darbus ar veltījumiem. Te atrodami gan trimdā, gan Latvijā dzīvojošu autoru darbi. Papētiet šos ierakstus, un jūs radīsiet jaunas atklāsmes par latviešu literātiem.
Treškārt, te ir latviešu un ārzemju daļliteratūra, fiolsofiskie darbi, vārdnīcas un uzziņu literatūra, nozaru literatūra, folkloras un reliģiskie izdevumi.
Plauktos atrodas Roberta Mūka manuskripti rokrakstos un mašīnrakstā, ļoti bagātīgs foto materiāls, kas atspoguļo viņa dzīvi no bērnības līdz pat aiziešanai viņsaulē. Te redzam dzejnieku un filosofu ģimenē, kopā ar skolas biedriem, draugiem, radiem, rakstniekiem, domubiedriem. Fotogrāfijas atklāj svarīgākos Roberta Mūka dzīves notikumus, tās stāsta arī par viņa piemiņas saglabāšanu.
Šeit iespējams iepazīties gan ar tām vēstulēm, kuras rakstījis Mūks, gan ar tām, kuras viņš saņēmis. Vairāki rakstnieki un dzejnieki dāvinājuši Robertam Mūkam veltījuma dzejoļus. Filosofs krājis arī laikrakstu izgriezumus, te atrodamas viņa publikācijas, kā arī intervijas, recenzijas un raksti par viņu.
Un, protams, nevar nepieminēt mākslinieka Fridriha Milta zīmējumu „Mūks „Elles ķēķi””. Uz konfekšu kārbas vāka ar lodīšu pildspalvu uzburta bohēmiskā vide un atklāts Mūka meklētāja gars. Šis zīmējums allaž karājies uz naglas filosofa darba kabinetā līdzās diplomiem.
R. Mūkam veltītā izstāde „Man vajadzīgi griesti, lai nekāptu debesīs”
(R. Mūks.)
Izstādē apskatāmas trīs izkārtnes „Latvijā”, „Trimdā”, „Atkal Latvijā”, kas atklāj Roberta Mūka dzīves stāstu un uzskatus. Te ir izstādīta pīpju un kaklasaišu kolekcija, skapī izvietoti viņa apbalvojumi (Triju Zvaigžņu ordenis, „Labā zvaigzne”, stiklā iestrādāta medaļa, svečturis), arī citas piemiņas lietas: daži dokumenti, piezīmju klades, adrešu grāmatiņa, rakstāmmašīnas u.c. Šeit apskatāma Latvijas Republikas pase, kas 1947. gadā izdota Robertam Avenam (Mūkam) Latvijas sūtniecībā Londonā. Pie sienām ierāmēti diplomi, kuri apliecina filosofa studijas Briseles Universitātē franču valodā, Mičiganas un Fordhama universitātēs angļu valodā.
Atpūtas telpa
Šeit atrodas Roberta Mūka dīvāns, atpūtas krēsli, divi galdiņi, naktslampa, pie sienām ierāmēti mākslas darbi, sienu dekori un Latgales keramika. Viss liecina par latvietības kopšanu un apliecināšanu – latvju raksti sienas dekoros, spilventiņā, sedziņā, prievītē un keramikas šķīvī, krāsu saskaņa – viss norāda, šeit dzīvo cilvēki ar dziļu piederību savai tautai.

Interaktīvā karte tūristiem